Mi is az a Zöldövezet program?

Zöldövezet programunk 2005-től működik, hogy a támogatás segítségével településeink még több és szebb zöldfelülettel gazdagodhassanak. A program azonban nemcsak környezetünk megóvását tűzte ki nemes céljául, hanem a közösségek összefogását, a környezettudatosság erősítését is.

Amennyiben érdekel hogyan tudnál részt venni közösségeddel a programban, írj nekünk a zoldovezet@okotars.hu címre!

Támogatók

Kapcsolat

Telefon: +36 1 411 3500
Fax: +36 1 411 3515
Web: www.okotars.hu
E-mail: info@okotars.hu
Székhely: 1056 Budapest, Szerb utca 17–19
Levelezési cím: H-1463 Budapest, Pf. 931

Környezeti Nevelési Hálózat Országos Egyesület, Egyházasfalu

Egyházasfalun (Győr-Moson-Sopron megye) a Környezeti Nevelési Hálózat Országos Egyesület helyi csoportja a faluval összefogva szépített meg egy újonnan belterületbe vont területet.

Az eset érdekessége, hogy a szervező egyesület nem helyi civil szervezet, viszont meggyőzte a falu lakóit arról, hogy a településen alakítsanak ki egy ökológiai oktatóközpontot. Ennek alapfeltétele, hogy a közösség tudjon együtt gondolkodni, tervezni. A Zöldövezet kiírás jó alkalomnak mutatkozott arra, hogy - első lépésként egy kisebb program keretében - kipróbálják magukat ebben.

Az egyházasfalui önkormányzat 2010-ben belterületbe vont két faluszéli területet. Ehhez kapcsolódóan vetődött fel az Egyesület tagjaiban, hogy az Új utca utáni legújabb utca lakóit azzal tudnák leginkább köszönteni, ha megkezdik a terület fásítását, parkosítását a közösségi összefogás hagyományainak megfelelően. Összesen kb. 5200 m2 összefüggő területről van szó.

A helyi lakók is örültek a kezdeményezésnek és végiggondolták, hogy mi mindennel gazdagodhat így a település. Akik eddig gondozták a kereszt környékét (füvet vágtak, virágot vittek), ezután meg is tudnának pihenni egy kicsit a munka után, leülhetnének csak úgy beszélgetni vagy itt várhatnák a vonattal érkező ismerősöket. A kereszt melletti út kerékpáros útvonal, tehát a pihenőpark a kerékpárosok számára is kellemes megállóhelyet jelenthetne. A területhez közeli vizes élőhely rekonstrukciója még vonzóbbá tenné ezt a találkozóhelyet, emellett lehetőséget teremtene arra is, hogy az iskolások és más érdeklődők közelről figyelhessék meg a vizes élőhelyek élővilágát. Az útszéli fasor pótlása a kellemes látvány mellett a nyári árnyasság miatt is kedvező lenne az itt gyalogló vagy kerékpározó helyiek és túrázók számára. A vasút felőli fasor elsősorban az új beköltözők, de a már itt lakók számára is fontos zajvédő funkciót tölthetne be.

Miután kiderült, hogy mind a falu vezetői, mind pedig a lakói elméletileg támogatják a programot, a szervezők nekiláttak a széleskörű figyelemfelkeltő munkának. A cél az volt, hogy a helyi lakosok ne csak elfogadják, de részt is vegyenek a program kidolgozásában, megvalósításában. A különböző helyi csoportokat, közösségeket az alábbi módokon érték el:

  • személyesen az énekkaros próbákon, a vasárnapi mise után és a boltban;
  • postaládákba dobott szórólapokkal, amelyek a szervezők elérhetőségét is tartalmazták;
  • plakátokkal a falu egész területén;
  • állóképes hirdetésekkel a helyi médiában (Falu Képújság);
  • mozgóképes hirdetéssel a Bokor TV internetes televízióban.

A széleskörű tájékoztatás után négy alkalommal szerveztek közösségi találkozókat. Ezekre az alkalmakra előadókat is hívtak egy-egy környezetvédelmi, falufejlesztési, illetve fásítással kapcsolatos témában. A találkozókra sokan eljöttek, köztük a település képviselői és a polgármester is. Döntés született a legfontosabb kérdésekről, valamint közkívánatra megalakult a Metőc Parti Falufejlesztő Egyesület is. 

A program megvalósításában Egyházasfaluból legalább 80 fő vett részt: a környékbeli utcák lakói, kertészek, a leendő utca lakói, fiatalok, iskolások, a Metőc Parti Falufejlesztő Egyesület tagjai, az énekkar tagjai, a templomjáró asszonyok, tűzoltók, televíziósok, traktoros gazdák, műkövesek, asztalosok, vasutasok, útkarbantartók, az erdész, a gyerekorvos, a helytörténész, a plébános és a polgármester. Ki-ki beletette a saját erejét, tudását.

A parkosítás során összesen több mint 450 fát ültettek el, ezek között ajándékba kapott fák is voltak. Cserjékből 150 darabot telepítettek, továbbá évelő virágokkal és vízinövényekkel népesítették be a területet. Elvégezték a közeli útszéli fasor pótlását és zajvédő sávot telepítettek a falu vasút felőli végén. A vizes élőhely mellett négy részes információs táblát állítottak fel, így a terület most már oktatási célokra is alkalmas, amit a helyi iskola ki is használ. A sok munka eredményeképpen az 1859-ben állított kereszt környéke és a mellette fekvő vizes élőhely barátságos pihenőhellyé változott, melyet a helyiek és a turisták egyaránt szívesen használnak.

De ez csak az egyik eredmény. A közös munka építőleg hatott a helyi közösségre, lendületet és önbizalmat adott ahhoz, hogy nekilássanak az ökológiai központhoz vezető következő lépés kigondolásához.