Mi is az a Zöldövezet program?

Zöldövezet programunk 2005-től működik, hogy a támogatás segítségével településeink még több és szebb zöldfelülettel gazdagodhassanak. A program azonban nemcsak környezetünk megóvását tűzte ki nemes céljául, hanem a közösségek összefogását, a környezettudatosság erősítését is.

Amennyiben érdekel hogyan tudnál részt venni közösségeddel a programban, írj nekünk a zoldovezet@okotars.hu címre!

Támogatók

Kapcsolat

Telefon: +36 1 411 3500
Fax: +36 1 411 3515
Web: www.okotars.hu
E-mail: info@okotars.hu
Székhely: 1056 Budapest, Szerb utca 17–19
Levelezési cím: H-1463 Budapest, Pf. 931

Tudat Mezsgyéjén Alapítvány, Magyarszerdahely

A Tudat Mezsgyéjén Alapítvány a Zala Megyei Önkormányzat tulajdonában álló, Fogyatékosok Rehabilitációs Intézete és Otthonának kastélyparkját tette rendbe Zöldövezet támogatással. A parkszépítés mellett cél volt az is, hogy az együtt végzett munka hatására az intézetben lakó fogyatékkal élők és a település lakói közötti távolságtartás oldódjon, mérséklődjön.

 

A kastélypark igen nagy és meglehetősen sokféle: virágos, füves, cserjés és ligetes területek váltakoznak, valamint bitumenes sportpálya, füves labdarúgópálya és egy atlétikapálya is található benne. A parkot lakóhelyüknél fogva elsősorban az értelmi fogyatékos emberek használják szabadidős tevékenységekre és sportolásra, de az utóbbi években egyre több ép ember is ellátogat ide a községből vagy a környező településekről. A park gondozása folyamatos ugyan, de egy-egy nagyobb összefüggő  területe elhanyagolt, a fák egy része elöregedett, állapotuk leromlott. A terv az volt, hogy a rosszabb állapotban lévő foltokat kivágják és a képződő üres területrészekre, valamint a sportpályák környékére őshonos fákat ültetnek. 

A szervezők a tervezési szakasz során az Intézetben kizárólag szóbeli kommunikációt alkalmaztak. Ennek az volt az oka, hogy az intézményben élőknek csak 10%-a olvas értő olvasással. Intézeti lakógyűlések után, életmód foglalkozások alkalmával magyarázták el a programot a résztvevőknek. Az intézményben dolgozóknak egy munkaértekezleten mutatták be az ötletet. A település lakóinak figyelmét első körben a község hirdetőtábláin és a falu tévén keresztül hívták fel, de fontosnak tartották a személyes megkeresést is. Az intézményben dolgozók 50%-a Magyarszerdahelyen és a környező községekben él, így az Alapítvány őket kérte meg, hogy személyes kapcsolataik révén közvetítsenek a falu lakossága felé. Ügyeltek arra, hogy a projekt megvalósítása során is folyamatos legyen a tájékoztatás.

A szervezők folyamatosan nagy hangsúlyt helyeztek arra, hogy könnyen érthető szövegekkel dolgozzanak, és az elképzeléseket minden esetben képekkel is szemléltessék. A szervezett terepbejárásáok az ép emberek számára is megkönnyítették a tervek átgondolását, újabb ötletek megfogalmazását.

A tervezés szakaszában összesen négy találkozót tartottak. A beérkezett javaslatok és igények alapján az eredeti tervek valamelyest módosultak. Eredetileg a park déli oldalán található fenyves és a két sportpálya környékének megújítását tervezték, de végül a nyugatra található parkrész, valamint a  labdarúgópálya és környékének felújítása mellett döntöttek. A fogyatékossággal élő lakók jelezték azt is, hogy örülnének egy olyan területnek, ahol kör alakban lehet padokra ülni. Egy ilyen pihenőhely ugyanis a szabadban tudna teret adni a fejlesztő foglalkozásoknak.

A találkozókon az derült ki, hogy a fogyatékkal élő és ép személyek elképzelései közt nincs lényeges különbség. Egyetértés volt abban, hogy a park egyik alapvető funkciója a szórakozás, ahol rendezvényeket, alkotótáborokat, sportnapokat lehetne szervezni. A „pihenőhely” funckiót is mindenki fontosnak érezte, ezért a közös beszélgetéseknek helyet adó padokat és asztalokat  mindenki igényelte.  Összességében a közösség egy olyan park képét fogalmazta meg, amely  nyugalmat, vidámságot, sugároz, hangulata családias, barátságos, biztonságos. Mindezek alapján a végleges, szakmai terveket Nagykanizsa város főkertésze készítette el.

A közösségi akció jó hangulatban zajlott, együtt dolgoztak ép személyek és fogyatékossággal élők. Összesen 114 önkéntes gyűlt össze, ami messze felülmúlta a várakozásokat. A területet a munkálatok megkezdése előtt a helyi önkéntesek tisztították meg. Önkéntesek azonban nemcsak Magyarszerdahelyről, hanem a közeli Pölöskefőről és Gelseszigetről is érkeztek, a nagykanizsai fényforrásgyár és a zalaegerszegi alkatrészgyár pedig egy egész busznyi lelkes önkéntessel segített a kivitelezésben. A 6900 m2-es területre 100 db őshonos cserjét és 100 db őshonos fát ültettek el, rendbehozták a füves focipályát és egy pihenésre szolgáló pergolát építettek. Az elültetett fák mellé karókat vertek le, ezeket vadvédő hálóval vonták be. Mindehhez a Rehabilitációs Intézet biztosította a szerszámokat, töltésföldet, valamint az önkéntesek frissítőit is.  A faültetési akció zárasaként pincepörkölt várta az önkénteseket. 

A területet az Alapítvány és az Intézet közösen fogja gondozni. A fogyatékossággal élő önkéntesek közül többen is felajánlották segítségüket a park rendben tartásához. Azóta is odafigyelnek az ültetett növényekre, és emlegetik a közösségi akció napját, amikor megtelt a park önkéntesekkel.